Wolontariat
Z życia wolontariatu... (od 2013 r.)
{slider=Zabawa Choinkowa w DPS - 12 lutego 2015 r.}
Pracownicy i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Lipsku zaprosiili grupę wolontariuszy z naszej szkoły na Zabawę Choinkową, która odbyła się w dniu 12.02.2015r.( Tłusty Czwartek).
Jak co roku zostaliśmy wspaniale ugoszczeni. Razem bawiliśmy się w takt przebojów polskiego disco. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom zabawy. W przerwie nasi przyjaciele z DPS-u zaprosili nas na obiad.
Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas. Chwile spędzone z Wami wiele nas uczą. To dla nas duży zaszczyt i ogromne wyróżnienie, że możemy z Wami przybywać i być świadkami tego, jak wspaniale się bawicie.
Opiekę nad wolontariuszami sprawowała Pani Iwona Patyk.
{/slider}
{slider=Dzień Wolontariusza - 16 stycznia 2015 r.}
16 stycznia 2015 r. w lipskim DPS-ie obchodzony był Dzień Wolontariusza.
To bardzo podniosłe Święto dla nas - osób, które angażuje się w niesienie pomocy innym.
Wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Iwoną Patyk zostali zaproszeni na spotkanie zorganizowane przez pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.
Chorzy i cierpiący ludzie byli bardzo ważni dla patrona naszej szkoły, Jana Pawła II. Zawsze miał dla nich czas, pochylał się nad nimi, rozmawiał i dodawał im otuchy. Tym samym dawał do zrozumienia, że są tacy sami, jak każdy z nas.
Jestśmy dumni z tego, że możemy pomagać naszym Przyjaciołom z DPS-u. Oni z koleji odwdzięczają się nam pięknymi, szczerymi uśmiechami. Wiele się od Nich uczmy i za to z całego serca im dziękujemy.
Po częsci oficjalnej uczniowie ze szkoły w Ciepielowie wystawili jasełka, które pracownicy i mieszkańcy DPS-u nagrodzili gromkimi brawami.
{/slider}
{slider=Andrzejki w DPS Lipsko - 18 listopada 2014.}
We wtorek, 18 listopada 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku odbyła się huczna zabawa andrzejkowa. Wzięli w niej udział mieszkańcy placówki, Warsztatów także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipsku, mieszkańcy domów pomocy z Łazisk i Krzyżanowic oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku.
Zabawa rozpoczęła się przedstawieniem pt. "Zwyczaje i tradycje andrzejkowe", przygotowanym przez grupę kabaretową "Kameleon" z Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Jak co roku można było skorzystać z porad wróżki Salamandry, która przewidywała przyszłość na nadchodzący rok. Przygotowano również lanie wosku oraz liczne konkursy i gry zespołowe. Pensjonariusze wraz z Klubem Wolontariatu wzięli udział w zabawie tanecznej. Andrzejki zakończyły się wspólnym posiłkiem uczestników zabawy i wolontariuszy. Wszyscy wspaniale się bawili i miło spędzili ten wtorkowy dzień. Z pewnością pozostanie on na długo w pamięci mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.
Asia Wypchło
{/slider}
{slider=Zabawa taneczna - 11 lutego 2014 r.}
Karnawał to okres zimowych balów i maskarad…
11 lutego mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Lipsku wraz z wolontariuszami z naszej szkoły uczestniczyli w zabawie tanecznej. Wszyscy świetnie bawili się w takt popowych przebojów oraz polskiego disco.
W przerwach odbywały się konkursy, m.in. tańca z balonem czy też tańca na jak najmniejszym kawałku gazety. Humory dopisywały wszystkim. Uśmiechnięte twarze mieszkańców i zaproszonych gości z Domu Słonecznego, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej w Łaziskach były tego najlepszym dowodem.
Nasi podopieczni przygotowali pyszny poczęstunek. Dziękujemy im za ciepłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę, którą stworzyli. Ta zabawa na długo pozostanie w naszej pamięci.
Do zobaczenia za rok!
Joanna Wypchło I A
{/slider}
{slider=22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - 12 stycznia 2014 r.}
12 stycznia 2014 roku odbył się 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku grano w Polsce i na całym świecie dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
W Lipsku Orkiestra zagrała po raz osiemnasty. Z klasy I A naszej szkoły wolontariuszami byli: Dominika Urbanek i Asia Wypchło (150,88 zł), Daria Morgaś i Klaudia Urbanek (60,28 zł), Roksana Mierzejewska (230,97 zł), Kornelia Trela i Marysia Szymczyk(196,85 zł). Nad bezpieczeństwem wolontariuszy zbierających pieniądze czuwali chłopcy z Jednostki Strzeleckiej "Strzelec": Konrad Senderowski, Przemysław Kowalczyk i Daniel Wójcik.
Przygotowywali oni również grillowaną kiełbasę. Dochód z jej sprzedaży przeznaczyli na WOŚP.
"Przy pogodzie jaka panowała w niedzielę, dokonaliśmy cudu" — powiedziała Katarzyna Furmanek, szefowa Sztabu. W samym tylko Lipsku zebrano 27.368,57 zł. To prawdziwy rekord! Sztab Orkiestry mieścił się jak co roku w Lipskim Centrum Kultury. W powiecie lipskim kwestowało aż 170 wolontariuszy.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu pobijemy rekord! Siema!
Joanna Wypchło I A
{/slider}
{slider=Dzień wolontariatu - 5 grudnia 2013 r.}
5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. To najlepsza okazja by ocenić tych, którzy poświęcają swój wolny czas i angażują się w pomoc innym.
Z okazji tego święta, 11 grudnia 2013 roku wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Iwoną Patyk, zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne, zorganizowane przez pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.
Praca, którą wykonuje młodzież naszej szkoły jest bardzo ważna. Z potrzeby serca uczniowie odwiedzają Pensjonariuszy. Uczestniczą wraz z mieszkańcami w różnych zajęciach. Pomagają kadrze w opiece nad mieszkańcami domu. Można powiedzieć, że wolontariusze zwyczajnie swoja obecnością podtrzymują na duchu tych ludzi.
Jan Paweł II – patron naszej szkoły nazwał wolontariuszy "armią zbawienia".
Podopieczni DPS-u w ten szczególny dzień przygotowali nam miłą niespodziankę. Każdy z wolontariuszy otrzymał wykonaną własnoręcznie przez nich statuetkę ze znaczącymi słowami: "Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem". To zdanie motywuje nas do jeszcze lepszej pracy. Obiecujemy, że nie ustaniemy w swych działaniach i dalej będziemy pomagać mieszkańcom DPS-u, którzy są ludźmi takimi samymi jak my.
Relację ze spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu przygotował uczeń naszej szkoły Łukasz Hmielewski (Twoje Radio Lipsko). Obejmowała ona podziękowania Pani Agnieszki Czerwonki skierowane do wolontariuszy oraz rozmowę z uczniami, którzy pomagają w Domu Pomocy.
"Drodzy Mieszkańcy lipskiego DPS-u, praca dla Was to prawdziwa przyjemność, a Wasz uśmiech to największa nagroda dla każdego z nas".
Joanna Wypchło I A
{/slider}
X Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych - 29 listopada 2013 r.
Dzień Andrzejkowy - 28 listopada 2013 r.
{slider=Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi w DPS w Lipsku - 18 kwietnia 2013 r.}
W czwartek, 18 kwietnia 2013 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi liczna grupa Wolontariuszy wraz z Panią Iwoną Patyk na zaproszenie mieszkańców, dyrekcji i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Lipsku, udała się na spotkanie integracyjne, które odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Tematem spotkania była ekologia. Mieszkańcy opowiadali o tym jak ważna jest segregacja odpadów oraz jak powinniśmy dbać o środowisko. Następnie odbył się quiz wiedzy o ekologii, w którym wzięło udział troje mieszkańców oraz troje Wolontariuszy. Zwycięstwo przypadło mieszkańcom.
Po ficjalnej części spotkania odbyła się dyskoteka, podczas której wolontariusze bawili się wraz z mieszkańcami, pomagając im i zabawiając jednocześnie.
Agnieszka Mazur II AF
Katarzyna Pryciak II AF
{/slider}
"Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela."
Przesłanie Papieża na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu
Prawa wolontariusza
- Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
- Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nie utrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.
- Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora lub innych pracowników Wolontariatu Szkolnego.
- Wolontariusz nie powinien wykonywać prac objętych polityką etatową, czyli zastępować pracownika.
- Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonanej pracy.
- Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach, związanych z wykonywaną pracą.
- Nie wolno wywierać na wolontariusza presji moralnej w związku z realizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
- Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy wolontariackiej uprzedzając odpowiednio wcześniej koordynatora Wolontariatu Szkolnego.
Obowiązki wolontariusza
- Niepełnoletni członkowie Wolontariatu Szkolnego muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.
- Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach Wolontariatu.
- Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady Szkolnego Wolontariatu takie jak:
- zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem;
- zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy;
- zasada troski o los słabszych;
- zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości.
Cechy wolontariusza
- Dużo optymizmu i chęć do działania.
- Motywacja do niesienia pomocy potrzebującym.
- Umiejętność wygospodarowania wolnej chwili.
- Odwaga, empatia i otwartość.
- Odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność.
- Kultura osobista.
Kodeks etyczny wolontariusza
- Być pewnym - zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
- Być przekonanym - nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
- Być lojalnym - zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.
- Przestrzegać zasad - nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz; może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.
- Mówić otwarcie - pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz; nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.
- Chętnie uczyć się - rozszerzaj swoją wiedzę.
- Stale się rozwijać - staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
- Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą - będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.
- Być osobą, na której można polegać - praca jest zobowiązaniem; wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić; nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
- Działać w zespole - znajdź dla siebie miejsce w grupie; samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.
Sposoby ewaluacji
- Ankieta dla wolontariuszy.
- Sprawozdanie z pracy Wolontariatu Szkolnego.
- Lista obecności w instytucjach, w których pracują wolontariusze.
- Potwierdzenia wpłat na konta fundacji.
- Zdjęcia z imprez.
- Strona szkoły z informacjami o wolontariacie.
- Artykuły lokalnej i audycje radiowe.
- Podziękowania od osób i instytucji.
- Wywiad z podopiecznymi na temat świadczonej pomocy.
Działalność informacyjna
- Strona szkoły z informacjami o wolontariacie.
- Artykuły prasie lokalnej i radiu.
- Informacje w gablocie Wolontariatu.
- Plakaty okazjonalne na terenie szkoły.
Szkolny Wolontariat obchodzi swoje święto 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z lipca 1997r. To dowód uznania dla milionów ludzi, poświęcających swój cenny czas i umiejętności w celu niesienia pomocy innym. To okazja do podsumowań, spotkań, podziękowań, ale również do przeprowadzania kolejnej akcji wolontariackiej.
Rodzice lub opiekunowie wyróżniających się wolontariuszy otrzymują listy pochwalne, a sami wyróżnieni - dyplomy.
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003r.)
Iwona Patyk
Koordynator Wolontariatu Szkolnego