Wolontariat

Z życia wolontariatu... (od 2013 r.)

{slider=Zabawa Choinkowa w DPS - 12 lutego 2015 r.}

Pracownicy i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Lipsku zaprosiili grupę wolontariuszy z naszej szkoły na Zabawę Choinkową, która odbyła się w dniu 12.02.2015r.( Tłusty Czwartek).

Jak co roku zostaliśmy wspaniale ugoszczeni. Razem bawiliśmy się w takt przebojów polskiego disco. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom zabawy. W przerwie nasi przyjaciele z DPS-u zaprosili nas na obiad.

Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas. Chwile spędzone z Wami wiele nas uczą. To dla nas duży zaszczyt i ogromne wyróżnienie, że możemy z Wami przybywać i być świadkami tego, jak wspaniale się bawicie.

Opiekę nad wolontariuszami sprawowała Pani Iwona Patyk.

{/slider}

{slider=Dzień Wolontariusza - 16 stycznia 2015 r.}

16 stycznia 2015 r. w lipskim DPS-ie obchodzony był Dzień Wolontariusza.

To bardzo podniosłe Święto dla nas - osób, które angażuje się w niesienie pomocy innym.

Wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Iwoną Patyk zostali zaproszeni na spotkanie zorganizowane przez pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.

Chorzy i cierpiący ludzie byli bardzo ważni dla patrona naszej szkoły, Jana Pawła II. Zawsze miał dla nich czas, pochylał się nad nimi, rozmawiał i dodawał im otuchy. Tym samym dawał do zrozumienia, że są tacy sami, jak każdy z nas.

Jestśmy dumni z tego, że możemy pomagać naszym Przyjaciołom z DPS-u. Oni z koleji odwdzięczają się nam pięknymi, szczerymi uśmiechami. Wiele się od Nich uczmy i za to z całego serca im dziękujemy.

Po częsci oficjalnej uczniowie ze szkoły w Ciepielowie wystawili jasełka, które pracownicy i mieszkańcy DPS-u nagrodzili gromkimi brawami.

{/slider}

{slider=Andrzejki w DPS Lipsko - 18 listopada 2014.}

We wtorek, 18 listopada 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku odbyła się huczna zabawa andrzejkowa. Wzięli w niej udział mieszkańcy placówki, Warsztatów także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipsku, mieszkańcy domów pomocy z Łazisk i Krzyżanowic oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku.
Zabawa rozpoczęła się przedstawieniem pt. "Zwyczaje i tradycje andrzejkowe", przygotowanym przez grupę kabaretową "Kameleon" z Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Jak co roku można było skorzystać z porad wróżki Salamandry, która przewidywała przyszłość na nadchodzący rok. Przygotowano również lanie wosku oraz liczne konkursy i gry zespołowe. Pensjonariusze wraz z Klubem Wolontariatu wzięli udział w zabawie tanecznej. Andrzejki zakończyły się wspólnym posiłkiem uczestników zabawy i wolontariuszy. Wszyscy wspaniale się bawili i miło spędzili ten wtorkowy dzień. Z pewnością pozostanie on na długo w pamięci mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.

Asia Wypchło

{/slider}

{slider=Zabawa taneczna - 11 lutego 2014 r.}

Karnawał to okres zimowych balów i maskarad…

11 lutego mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Lipsku wraz z wolontariuszami z naszej szkoły uczestniczyli w zabawie tanecznej. Wszyscy świetnie bawili się w takt popowych przebojów oraz polskiego disco.
W przerwach odbywały się konkursy, m.in. tańca z balonem czy też tańca na jak najmniejszym kawałku gazety. Humory dopisywały wszystkim. Uśmiechnięte twarze mieszkańców i zaproszonych gości z Domu Słonecznego, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej w Łaziskach były tego najlepszym dowodem.
Nasi podopieczni przygotowali pyszny poczęstunek. Dziękujemy im za ciepłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę, którą stworzyli. Ta zabawa na długo pozostanie w naszej pamięci.
Do zobaczenia za rok!

Joanna Wypchło I A

{/slider}

{slider=22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - 12 stycznia 2014 r.}

12 stycznia 2014 roku odbył się 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku grano w Polsce i na całym świecie dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
W Lipsku Orkiestra zagrała po raz osiemnasty. Z klasy I A naszej szkoły wolontariuszami byli: Dominika Urbanek i Asia Wypchło (150,88 zł), Daria Morgaś i Klaudia Urbanek (60,28 zł), Roksana Mierzejewska (230,97 zł), Kornelia Trela i Marysia Szymczyk(196,85 zł). Nad bezpieczeństwem wolontariuszy zbierających pieniądze czuwali chłopcy z Jednostki Strzeleckiej "Strzelec": Konrad Senderowski, Przemysław Kowalczyk i Daniel Wójcik.
Przygotowywali oni również grillowaną kiełbasę. Dochód z jej sprzedaży przeznaczyli na WOŚP.
"Przy pogodzie jaka panowała w niedzielę, dokonaliśmy cudu" — powiedziała Katarzyna Furmanek, szefowa Sztabu. W samym tylko Lipsku zebrano 27.368,57 zł. To prawdziwy rekord! Sztab Orkiestry mieścił się jak co roku w Lipskim Centrum Kultury. W powiecie lipskim kwestowało aż 170 wolontariuszy.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu pobijemy rekord! Siema!

Joanna Wypchło I A

{/slider}

{slider=Dzień wolontariatu - 5 grudnia 2013 r.}

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. To najlepsza okazja by ocenić tych, którzy poświęcają swój wolny czas i angażują się w pomoc innym.

Z okazji tego święta, 11 grudnia 2013 roku wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Iwoną Patyk, zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne, zorganizowane przez pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.
Praca, którą wykonuje młodzież naszej szkoły jest bardzo ważna. Z potrzeby serca uczniowie odwiedzają Pensjonariuszy. Uczestniczą wraz z mieszkańcami w różnych zajęciach. Pomagają kadrze w opiece nad mieszkańcami domu. Można powiedzieć, że wolontariusze zwyczajnie swoja obecnością podtrzymują na duchu tych ludzi.
Jan Paweł II – patron naszej szkoły nazwał wolontariuszy "armią zbawienia".
Podopieczni DPS-u w ten szczególny dzień przygotowali nam miłą niespodziankę. Każdy z wolontariuszy otrzymał wykonaną własnoręcznie przez nich statuetkę ze znaczącymi słowami: "Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem". To zdanie motywuje nas do jeszcze lepszej pracy. Obiecujemy, że nie ustaniemy w swych działaniach i dalej będziemy pomagać mieszkańcom DPS-u, którzy są ludźmi takimi samymi jak my.
Relację ze spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu przygotował uczeń naszej szkoły Łukasz Hmielewski (Twoje Radio Lipsko). Obejmowała ona podziękowania Pani Agnieszki Czerwonki skierowane do wolontariuszy oraz rozmowę z uczniami, którzy pomagają w Domu Pomocy.
"Drodzy Mieszkańcy lipskiego DPS-u, praca dla Was to prawdziwa przyjemność, a Wasz uśmiech to największa nagroda dla każdego z nas".

Joanna Wypchło I A

{/slider}

X Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych - 29 listopada 2013 r.

Dzień Andrzejkowy - 28 listopada 2013 r.

{slider=Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi w DPS w Lipsku - 18 kwietnia 2013 r.}

W czwartek, 18 kwietnia 2013 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi liczna grupa Wolontariuszy wraz z Panią Iwoną Patyk na zaproszenie mieszkańców, dyrekcji i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Lipsku, udała się na spotkanie integracyjne, które odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Tematem spotkania była ekologia. Mieszkańcy opowiadali o tym jak ważna jest segregacja odpadów oraz jak powinniśmy dbać o środowisko. Następnie odbył się quiz wiedzy o ekologii, w którym wzięło udział troje mieszkańców oraz troje Wolontariuszy. Zwycięstwo przypadło mieszkańcom.

Po ficjalnej części spotkania odbyła się dyskoteka, podczas której wolontariusze bawili się wraz z mieszkańcami, pomagając im i zabawiając jednocześnie.

Agnieszka Mazur II AF
Katarzyna Pryciak II AF

{/slider}

 


 

 


 

"Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela."

Przesłanie Papieża na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu

 

 

Prawa wolontariusza

 1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
 2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nie utrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.
 3. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora lub innych pracowników Wolontariatu Szkolnego.
 4. Wolontariusz nie powinien wykonywać prac objętych polityką etatową, czyli zastępować pracownika.
 5. Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonanej pracy.
 6. Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach, związanych z wykonywaną pracą.
 7. Nie wolno wywierać na wolontariusza presji moralnej w związku z realizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
 8. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy wolontariackiej uprzedzając odpowiednio wcześniej koordynatora Wolontariatu Szkolnego.

Obowiązki wolontariusza

 1. Niepełnoletni członkowie Wolontariatu Szkolnego muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.
 2. Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach Wolontariatu.
 3. Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady Szkolnego Wolontariatu takie jak:
  • zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem;
  • zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy;
  • zasada troski o los słabszych;
  • zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości.

Cechy wolontariusza

 1. Dużo optymizmu i chęć do działania.
 2. Motywacja do niesienia pomocy potrzebującym.
 3. Umiejętność wygospodarowania wolnej chwili.
 4. Odwaga, empatia i otwartość.
 5. Odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność.
 6. Kultura osobista.

Kodeks etyczny wolontariusza

 1. Być pewnym - zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
 2. Być przekonanym - nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
 3. Być lojalnym - zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.
 4. Przestrzegać zasad - nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz; może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.
 5. Mówić otwarcie - pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz; nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.
 6. Chętnie uczyć się - rozszerzaj swoją wiedzę.
 7. Stale się rozwijać - staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
 8. Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą - będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.
 9. Być osobą, na której można polegać - praca jest zobowiązaniem; wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić; nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
 10. Działać w zespole - znajdź dla siebie miejsce w grupie; samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

Sposoby ewaluacji

 1. Ankieta dla wolontariuszy.
 2. Sprawozdanie z pracy Wolontariatu Szkolnego.
 3. Lista obecności w instytucjach, w których pracują wolontariusze.
 4. Potwierdzenia wpłat na konta fundacji.
 5. Zdjęcia z imprez.
 6. Strona szkoły z informacjami o wolontariacie.
 7. Artykuły lokalnej i audycje radiowe.
 8. Podziękowania od osób i instytucji.
 9. Wywiad z podopiecznymi na temat świadczonej pomocy.

Działalność informacyjna

 1. Strona szkoły z informacjami o wolontariacie.
 2. Artykuły prasie lokalnej i radiu.
 3. Informacje w gablocie Wolontariatu.
 4. Plakaty okazjonalne na terenie szkoły.

Szkolny Wolontariat obchodzi swoje święto 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z lipca 1997r. To dowód uznania dla milionów ludzi, poświęcających swój cenny czas i umiejętności w celu niesienia pomocy innym. To okazja do podsumowań, spotkań, podziękowań, ale również do przeprowadzania kolejnej akcji wolontariackiej.

Rodzice lub opiekunowie wyróżniających się wolontariuszy otrzymują listy pochwalne, a sami wyróżnieni - dyplomy.

Podstawa prawna - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003r.)

Iwona Patyk
Koordynator Wolontariatu Szkolnego

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagranicznestan powietrza

 fundusze1

internat 01

 

ksztalceniedeklaracja1

 

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip