Tydzień Zawodowca w ZSP w Lipsku

tydzien-zawodowca-2015W dniach 23-27 marca 2015 roku w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Tygodnia Zawodowca” uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku przygotowali dla przybyłych gimnazjalistów liczne atrakcje.

Technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanik, technik leśnik, technik informatyk, technik ekonomista, technik handlowiec oraz kształcenie młodocianych pracowników w Zasadniczej Szkole Zawodowej- to kierunki zawodowe przygotowane w ofercie edukacyjnej ZSP w Lipsku na rok szkolny 2015/16. Klasa wojskowa w LO przygotuje kandydatów do pracy w wojsku. Dyrektor Mieczysław Mejzner przybliżył kierunki kształcenia oraz przedstawił kadrę zawodową szkoły.

Tydzień Zawodowca był okazją do zaprezentowania oferty kształcenia, kontaktu z zaproszonymi gośćmi, spotkania się z kadrą i starszymi kolegami oraz wzięcia udziału w warsztatach gastronomicznych.

W poniedziałek do szkoły przybyli Partnerzy Projektu „Hotele z klasą moją szansą” współfinansowanego z programu POWER Pan Manfred Miiller i Katarzyna Suchocka- przedstawiciele Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH z Niemiec. Pierwsza grupa młodzieży ZSP wyjedzie już w kwietniu na praktyki zagraniczne do czterogwiazdkowych hoteli w Turyngii. Pan Manfred przybliżył miejsca praktyk oraz poinformował przybyłych uczniów i rodziców o podstawowych zasadach zachowania się w placówkach gastronomicznych w Niemczech.

We wtorek gościem specjalnym była Pani Jadwiga Odzimek z Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Pani Jadwiga przybliżyła zasady dualnego kształcenia młodocianych pracowników w Zasadniczej Szkole Zawodowej ( kształcenie ogólnokształcące w szkole, praktyczne u pracodawców). Zachęcała do wyboru kształcenia zawodowego oraz osiągania mistrzostwa w swoim fachu. Zwróciła też uwagę na odradzanie się zawodów, które były modne w XIX i na początku XX wieku.

Uczniowie mieli okazję poznać bazę dydaktyczną szkoły oraz spróbować swoich sił przy obsłudze programów komputerowych „ZERO” –do projektowania obróbki mechanicznej oraz JA TITAN- symulacji zarządzania firmą.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się magazyn broni. Pan Tadeusz Pękała prezentował broń palną i sportową , która jest wykorzystywana w ramach zajęć strzelectwa sportowego oraz rejonowych zawodów „Sprawni jak żołnierze” i „O srebrne muszkiety”.

W piątek gościem specjalnym był Pan Edward Paterek emerytowany leśnik. Z wielką pasją informował o drzewostanie, szkodnikach oraz żyjących zwierzętach leśnych w naszej okolicy, podpowiadał kiedy najlepiej je można spotkać. Zachęcał do nauki w tym perspektywicznym zawodzie. Uczniowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Senderowskiej próbowali udowodnić podczas pokazu i prezentacji atrakcyjność kierunku technik leśnik. Wszystkiemu przyglądał się p. Władysław Bajkowski redaktor Twojego Radio Lipsko.

Kolejną atrakcją był pokaz barmański w wykonaniu absolwenta technikum Krystiana Makowskiego, barmana –someliera. Krystian podziękował za wspaniałe przygotowanie zawodowe zdobyte w szkole, które wykorzystuje w swojej pracy. Szczególnie ciepło wspomina dodatkowe kursy barmana i kelnera oferowane uczniom w ramach projektu unijnego. Każdy uczestnik otrzymał 2-3 kolorowy drink bezalkoholowy do degustacji.

Uczniowie z pomocą p. Lidii Morka przygotowali informacje o zdrowym odżywianiu i współczynniku BMI. Następnie podzieleni na trzy grupy rozpoczęli zajęcia warsztatowe pod czujnym okiem Grażyny Pękały, Eweliny Zając i Dariusza Grabowskiego. W czasie zajęć poznali sztukę układania serwetek i elementy carvingu . Na zakończenie mieli okazję upiec własne bułeczki. Pani Elżbieta Piasecka zademonstrowała pracę wieloczynnościowego urządzenia Thermomix. Pracę rozpoczęto od zmielenia ziarna. Po dodaniu kolejnych składników urządzenie w kilka minut wyrobiło ciasto. Z niego uformowano bułeczki oraz udekorowano je przygotowanymi ziarnami słonecznika. Po kilkudziesięciu minutach bułeczki były gotowe. W czasie oczekiwania przygotowano jeszcze pasty do smarowania i owocowy koktajl. Samodzielnie udekorowane bułeczki smakowały rewelacyjne.

Tydzień zawodowca minął bardzo szybko. Odwiedzili nas Gimnazjaliści z Lipska, Tarłowa, Ciepielowa i Jawora Soleckiego. Mamy nadzieję, że pozostaną w ich pamięci. Pozostaje mieć nadzieję, że część uczniów wybierze zaprezentowane kierunki kształcenia.

Mieczysław Mejzner


 

 

 

 

 

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagranicznestan powietrza

 fundusze1

internat 01

 

ksztalceniedeklaracja1

 

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip