Lipsko – śladem fotografii Jana Skrzypczyńskiego

wycieczkaXI 2022W listopadzie 2019 r. biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku gościła na spotkaniu autorskim pana Jana Skrzypczyńskiego- fotografa i rzeźbiarza  związanego swoją działalnością artystyczną głównie z Lipskiem i Ziemią Lipską.


Wówczas pretekstem do spotkania z młodzieżą była wyjątkowa publikacja Jana Skrzypczyńskiego pt.,,Lipsko w fotografii- dawniej i dziś”, zawierająca wybór zdjęć z bogatego dorobku artysty uzupełnionych o  archiwalne ujęcia Lipska i jego okolic  z okresu międzywojnia,  II wojny światowej i lat 50- tych XX wieku. Uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób powstawały poszczególne fotografie miasta i regionu nadwiślańskiego, a oprócz tego obejrzeli makietę dawnego Lipska znajdującą się na parterze budynku przy ul. Partyzantów oraz kolekcję nowych i starych modeli aparatów fotograficznych.
             Od tamtego czasu minęły trzy lata i niestety nie ma już wśród nas pana Jana Skrzypczyńskiego. Pozostały fotograficzne i rzeźbiarskie dokonania artysty, portrety Lipska – dawnego i współczesnego, wywołane przez niego z setek małoobrazkowych klisz.
 I właśnie śladem tych fotografii 16 października 2022 r. odbyła się na terenie Lipska wspólna wycieczka młodzieży z Kazachstanu i Ukrainy mieszkającej w internacie ZSOiT w Lipsku.
            Plan wycieczki zorganizowanej przez nauczycieli: Renatę Boniatowską i Waldemara Balcerowskiego obejmował następujące punkty:

9. 30   -  Zbiórka przed internatem szkoły.
9. 40   -  Szkoła Podstawowa  im. A. G. Bema. Ciekawostki o patronie szkoły.
10.00  -  Budynek Państwowej Straży Pożarnej i tablica upamiętniająca  poległych strażaków w obronie ojczyzny.
10.20  - Tablica upamiętniająca miejsce spalonej synagogi i tragedię ludności żydowskiej z Lipska
 i okolic w czasie II wojny światowej.
10.40  - Ulica Dionizego Czachowskiego. Ciekawostki o D. Czachowskim.
11.00   - Przejście nad zalew ulicą J. Kilińskiego. Płyta pamiątkowa poświęcona powstańcom listopadowym z 1831 r. Historia młyna należącego do rodziny Ewy i Macieja  Szymańskich.
11.25  - Spacer wzdłuż zalewu. Informacje dotyczące rzeźby upamiętniającej powstanie listopadowe.
11.40  - Przejście ulicą Spacerową  do  ulicy Armii Krajowej, a następnie ul. Solecką do ulicy     Tadeusza Kościuszki. Informacja o Włodzimierzu Zboińskim- ostatnim właścicielu majątku Jadwinów.
12.00  - Poczęstunek w restauracji,,Pod Pretekstem”. Prezentacja prac artystycznych pani  Haliny Lorek.
12.50  - Finał wycieczki.

          Uczniowie w czasie przeszło dwugodzinnego spaceru  ulicami Lipska mieli okazję poznać ciekawe miejsca i dowiedzieć się – choć z konieczności w dużym skrócie - o bogatej historii  miasta i jego życiu współczesnym. Bezcenne i bardzo przydatne okazały się zdjęcia i informacje zamieszczone w publikacji Jana Skrzypczyńskiego, dzięki którym uczestnicy wycieczki zobaczyli bezpowrotnie minione widoki miasta, jego urokliwe zakątki i budowle sprzed kilku dekad i obecnie, a przede wszystkim mogli zaobserwować dynamikę zmian zachodzących w przestrzeni miejskiej.
         Organizatorzy wycieczki dziękują wszystkim sponsorom za ufundowanie słodkiego poczęstunku:  kierownictwu ,,Lewiatana” w Lipsku, właścicielce piekarni i cukierni ,,Małgorzatka”- pani Iwonie Zgłobień oraz  pani Alicji Łygan – właścicielce restauracji ,,Pod Pretekstem”.

 

 

 

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

 

ksztalceniedeklaracja1

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip