Eduscience: Belsk - Warszawa

eduscience

W dniach 11-12 kwietnia 2013 r. odbyła się wycieczka z projektu Eduscience. Uczestniczyło w niej dwie klasy z naszej szkoły, będące w tym projekcie: I A oraz I TŻ. Opiekunami w trakcie podróży byli: Iwona Patyk, Małgorzata Senderowska, Anna Mejzner i Marek Sowa.

Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 9.00. Celem wycieczki w pierwszym dniu było zwiedzenie rezerwatu "Modrzewina" w Belsku, utworzonym w 1959 r., o powierzchni 332,15 ha, będącym pod nadzorem nadleśnictwa grójeckiego. Leśniczy opowiadał nam o swojej pracy, gatunkach występujących w rezerwacie, zaletach pracy z naturą, a także o historii powstania rezerwatu. Namawiali nas do pracy w zawodzie leśnika. Wędrując przez śnieg dotarliśmy do najstarszych drzew, które są chlubą rezerwatu. Są to modrzewie, które przeżyły obie wojny światowe, a najstarszym jest kłoda "Wojewody", której wiek został oznaczony na 320-350 lat. Po obiedzie odwiedziliśmy Instytut Geofizyczny w Polsce, który funkcjonuje od 60 lat. Obiekt ten zajmuje się magnetyzmem Ziemi, fizyką atmosfery i badaniami geologicznymi. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację związaną z geomagnetyzmem, prezentowaną przez Pawła Czubaka oraz obejrzeć urządzenia związane z magnetyzmem, a także pomiarami atmosferycznymi. Drugą częścią wykładów była prezentacja Jakuba Guzikowskiego, której tematem były "Etapy powstawania prognozy". Następnie po całym dniu edukacji wybraliśmy się na nocleg. Nocleg miał miejsce w hotelu "Roko" w Warszawie.

W drugim dniu odbyła się wizyta w Instytucie Badań Geofizyki w Warszawie. Temat pokazu prowadzonego przez dr Tomasza Wernera brzmiał: "Na tropie wędrujących kontynentów". Po przedstawionej prezentacji doktor zainscenizował nam jak działają oraz przyrządy do pomiarów własności magnetycznych skał oraz gleb. Każdy mógł sprawdzić ile wynosi jego podatność magnetyczna. Następnie udaliśmy się do muzeum Ziemi, gdzie wygłaszany był wykład na temat powstawania skał na przestrzeni milionów lat. Następnie każdy mógł obejrzeć różnego rodzaju skały i minerały. Wycieczka miała przybliżyć nam pewne zagadnienia związane z fizyką, geografią, a także biologią. Rozwiązanie wycieczki nastąpiło o 20.00 w Lipsku.

Katarzyna Małaczek I T
Martyna Goźlińska I T

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagranicznestan powietrza

 fundusze1

internat 01

 

ksztalceniedeklaracja1

 

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip