Zajęcia Karate

karate 2019W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku działa Nadwiślański Klub Sportów Walki „Wulkan” Oyama Karate. Na zajęciach młodzież i dzieci trenują karate i elementy kickboxingu.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: poniedziałek godzina 1845 – 2100 pod kierunkiem senseja Łukasza Łuczyńskiego i środa godzina 1700-1830 pod opieką sempaja Tomasza Krekory.
„Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt.”

    Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan – legenda światowego karate. Po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki. Shigeru Oyama to największy z żyjących mistrzów kontaktowego karate w świecie. W ciągu swojej blisko 70-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama szkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch: „Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać.” Jak twierdzi, bardzo dużo uczy się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szuka władzy ani taniej popularności. Raczej stroni od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia – jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy – ma ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji „Perfect Karate”.
Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz wielo konkurencyjnej dyscypliny sportowej. Shigeru Oyama odrzucił doktrynę walki wzięta z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała.
    Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z zaawansowanymi ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate, jak np. Seienchin czy Kanku-dai, tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku.  Zaawansowani karateka praktykują także oryginalne formy z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i układy z kobudo są również prezentowane w ramach współzawodnictwa sportowego. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl Oyama jako sztukę walki oraz oryginalną dyscyplinę sportu.
    W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate – dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.
OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE UCZNIÓW NASZEJ
SZKOŁY W SPORTACH WALKI
Uczniowie 2 TI wystąpili w I Otwartych Mistrzostwach Oyama Karate w konkurencji Kata o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko
W dniu 22 maja 2018 r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Gustawa Bema w Lipsku rozegrane zostały I Otwarte Mistrzostwa Oyama Karate o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko. W zawodach wystartowało 59 zawodników naszego klubu.
Nasi uczniowie zajęli dwa miejsca na podium
1 miejsce-Patryk Kołsut
2 miejsce- Igor Grudziński
Najlepsi karatecy prezentowali swoje umiejętności na VIII Mistrzostwach Makroregionu Centralnego Oyama PFK w Kata w Moszczenicy. Łącznie zaprezentowało się ponad 100 młodych karateków z 8 ośrodków Oyama karate (Turek, Koło, Łódź, Legionowo, Kozienice, Konin, Otwock, Piotrków Trybunalski ).  Kata to forma prezentacji techniki i umiejętności zawodnika karate.
Uczeń naszej szkoły Patryk Kołsut zajął 2 miejsce.
W dniu 28 kwietnia br. w Padwi Narodowej odbyły się Otwarte Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego OYAMA PFK w Kumite (Walka), których organizatorem był Tarnobrzeski Klub Karate. Wystartowało 230 zawodniczek i zawodników z 14 klubów karate (Tarnobrzeg, Białystok, Lublin, Radom, Otwock, Kozienice, Oyama Rzeszów, Kraków Koyama, Kraków KAS, Wadowice i Oświęcim a także Sandomierz (Shinkyokushin), Rzeszów Prestige (WKB Kyokushin) oraz Przemyśl (IFK Kyokushin).
Uczeń naszej szkoły Igor Grudziński zajął 3 miejsce.
Ogólnopolski turniej Dragon Cup w konkurencji kumite (Walka), odbył się w sobotę (24.02.2018) w Radomiu. W turnieju ogólnopolskim wzięło udział około 300 zawodników i zawodniczek z klubów z całej Polski.
Uczeń naszej szkoły Patryk Kołsut zajął 1 miejsce.
7 marca 2017 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Puławach rozegrane zostały V Otwarte Mistrzostwa Puław Oyama Karate w konkurencji Kata. W zawodach wystartowało 83 zawodników.
Uczeń naszej szkoły Igor Grudziński zajął 2 miejsce.

ZAPRASZAMY NA TRENINGI
PONIEDZIAŁEK
GRUPA MŁODSZA: 18:45-19:45
GRUPA STARSZA: 19:45-21:15
ŚRODA
DLA WSZYSTKICH: 17:00-18:30

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

 

ksztalcenie

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip