Podsumowanie Eduscience

eduscience

Wraz z początkiem roku szkolnego zakończył się realizowany w naszej szkole od września 2012 r. projekt edukacyjny Eduscience, w którym brały udział dwie klasy - obecnie III A oraz III T.

Ogólnopolski projekt "Podnoszenie kompetencji uczniów w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – Eduscience" o wartości 24.000.000 był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Został skierowany do 250 losowo wybranych szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia. W projekcie wzięło udział blisko 14.300 uczniów szkół podstawowych, 7.300 szkół gimnazjalnych, 4.750 liceów oraz 5.750 szkół o profilach zawodowych. Jego celem było zainteresowanie uczniów podjęciem studiów na kierunkach przyrodniczych i upowszechnianie platformy e-learningowej.

Nauczyciele umieścili bardzo dużo zasobów w Internecie – scenariuszy zajęć, programów nauczania, pokazów slajdów, doświadczeń, puzzli, gier, zdjęć, krzyżówek i artykułów, dzięki czemu powstała bardzo nowoczesna baza do pracy.

Młodzież brała udział w bezpośrednich transmisjach ze stacji polarnej na Spitsbergenie. Z każdego przedmiotu przyrodniczego przygotowano na wybrane tematy transmisje. Uczniowie z całej Polski mogli spotykać się ze sobą i rozmawiać z prowadzącymi. Na każdej lekcji można było połączyć się z dyżurnym metodykiem, który odpowiadał na pytania uczniów. Część zajęć transmitowano ze statku badawczego. Każdy uczestnik projektu uzyskał dostęp do platformy.

Co semestr uczniowie wypełniali testy sprawdzające przyswojoną wiedzę z przedmiotów przyrodniczych. Zwycięzca konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen" poleciał do stacji badawczej. Organizatorzy przygotowali programy kilku wycieczek do obserwatoriów geofizycznych w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze, Helu oraz Muzeum Ziemi w Warszawie i Krakowie. Zorganizowano 12 festiwali naukowych w Polsce. Najbliżej nas taka impreza odbyła się w Starachowicach. Były premier Donald Tusk gościł grupę naukowców "Eduscience" na spotkaniu z okazji Dnia Dziecka.

Ekspert w dziedzinie przyspieszonego uczenia oraz doradca brytyjskiego rządu w dziedzinie edukacji Colin Rose poprowadził pogadanki dla uczniów i nauczycieli na temat różnorodności sposobów zwiększania do nauki u uczniów.

Zadaniem projektu było zmotywowanie uczniów do działania i zobaczenie nauki "z innej strony". Uczniowie poczuli się jak młodzi badacze. Zauważyli, że uczenie się może być przyjemnością; że nie jest konieczne wkuwanie regułek, by przyswoić nowe treści – można uczyć się ciekawiej i przyjemniej.

W naszej szkole przez dwa lata odbywały się zajęcia z projektu "Eduscience". Dyrektor Mieczysław Mejzner do udziału w zajęciach wytypował w tamtym czasie dwie klasy: ówczesną I LOA, której wychowawczynią jest Lucyna Bzymek-Stępnikowska oraz I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką Danuty Stępień. Najpierw w ramach bezpośredniej transmisji uczniowie zapoznali się z założeniami i ogólnym zarysem zadań projektowych.

W klasie licealnej dyrektor dodał do planu zajęć po jednej godzinie tygodniowo: biologii (Anna Mejzner), geografii (Małgorzata Senderowska) oraz chemii (Maria Pastuszka), zaś rok później – biologię, geografię lub fizykę (Iwona Patyk) w zależności od preferencji maturalnych. W pierwszym roku realizacji w technikum odbywały się zajęcia z biologii, geografii i fizyki, natomiast po roku pozostała jedna godzina do wyboru z tych przedmiotów w zależności od zainteresowań. Uczniowie na platformie z zapałem rozwiązywali krzyżówki przedmiotowe, tworzyli mapy myśli, układali puzzle, rysowali wykresy oraz barwne rysunki. Dzięki grom przedmiotowym szybko przyswajali wiedzę i z zainteresowaniem przysłuchiwali się proponowanym transmisjom, poznając pracę naukowców. Na dachu szkoły został zamontowany zestaw badawczy. Dzięki codziennemu monitoringowi przyrodniczemu uczniowie obserwowali zmiany fenotypowe roślin w poszczególnych porach roku, mierzyli temperaturę, siłę wiatru oraz sprawdzali ceny owoców i warzyw na lokalnych targowiskach, wdrażając się w ten sposób w systematyczną pracę.

Na pikniku Eduscience w naszej szkole uczniowie samodzielnie sprawdzali wpływ silnych kwasów oraz soli na białka. Badali rozpuszczalności związków chemicznych, konstruowali wstęgę Mobiusa, badali magnetyczność substancji oraz zaznajamiali się z klasami wielkości komórek i organizmów. W przenośnym planetarium mogli także obserwować gwiazdozbiory. Nasza szkoła zyskała dwie tablice interaktywne w pracowni 204 oraz 209, które przydadzą się na zajęciach lekcyjnych. Uczennica Lucyna Bańcerowska dostała się do drugiego etapu konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen". Szkoła natomiast zajęła I miejsce w Polsce za zrealizowanie największej liczby zajęć dydaktycznych na platformie Eduscience. Klasa licealna pod opieką Anny Mejzner zdobyła trzecie miejsce, a technikum piąte miejsce w Polsce w ramach monitoringu przyrodniczego.

Uczniowie liceum biorącego udział w projekcie bardzo dobrze napisali maturę próbną z biologii, zorganizowaną przez wydawnictwo WSiP. Na zajęciach lekcyjnych uczniowie przyswajali wiedzę anatomii człowieka. Na egzaminie próbnym wiele pytań dotyczyło tej problematyki. Dzięki zajęciom projektowym napisali maturę dużo lepiej niż uczniowie klasy B, którzy nie brali udziału w projekcie. Obydwie klasy: LO i T, pojechały na kilkudniową, bezpłatną wycieczkę do rezerwatu Modrzewina, obserwatorium w Belsku oraz Muzeum Ziemi w Warszawie. Pracę uczniów nadzorowali szkolni administratorzy (Iwona Patyk, Marek Sowa oraz Anna Mejzner), którzy organizowali szkolenia dla nauczycieli i spotykali się z organizatorami projektu na spotkaniach wojewódzkich.

Udział Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku w projekcie Eduscience rozwinął horyzonty uczniów oraz zachęcił do nauki i prowadzenia.

Anna Mejzner
Grzegorz Jakubczyk

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagranicznestan powietrza

 fundusze1

internat 01

 

ksztalceniedeklaracja1

 

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip