Praktyki zagraniczne


PRAKTYKI ZAGRANICZNE
2018-2019

 

    W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku w okresie 2018.10.16-2020.10.15 realizujemy projekt „Praktyka czyni mistrza” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego POWER na zasadach  Erasmus+.” Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”
Wartość projektu 105452 euro czyli 454730,11 zł
Uczniowie klas II-IV Technikum  odbędą zagraniczne praktyki w Niemczech (Saksonia).
Planowane terminy praktyk:
1)    03.02.2019-02.03.2019
2)    28.04.2019-25.05.2019
3)    10.11.2019-07.12.2019
4)    26.04.2020-23.05.2020
Wyjazdy zaplanowano dla 10-osobowych grup.

Uczniowie zakwalifikowani na praktyki będą mieli zagwarantowane:
a.    bezpłatny dojazd i powrót do miejsca zakwaterowania
b.    ubezpieczenie OC, NNW, KL
c.    ubranie do pracy
d.    kieszonkowe około 2000 zł netto
e.    zakwaterowanie i wyżywienie
f.    bilety miesięczne
g.    bezpłatny dostęp do internetu w miejscu zamieszkania
Dodatkowo dla uczestników przewidziano
a.    dodatkowe zajęcia językowe „Komunikacja i język niemiecki”
b.    przygotowanie mentalne z niemieckim partnerem
c.    wycieczki turystyczne w Niemczech Lipsko, Drezno, Berlin

                                                                                                                             Mieczysław Mejzner

Projekt POWER – Numer Umowy POWERVET-2018-1-PL01-KA102-049532

Nazwa Projektu„Praktyka czyni mistrza”- współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

PRAKTYKI ZAGRANICZNE
2015-2016

 

 

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku w okresie 2015.06.01-2017.05.31 realizujemy projekt „Uczymy się i pracujemy w Europie” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Erasmus+.

Wartość projektu 32.570 euro

Uczniowie klas II-IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego odbędą zagraniczne praktyki w Niemczech (Turyngia).

W związku z rezygnacją Partnera z Niemiec jesteśmy na etapie poszukiwania nowego Partnera i ustalania warunków współpracy.

Na dzień 30.09.2016 nawiązaliśmy współpracę z nowym Partnerem i ustalamy warunki.

Według wstępnych informacji wyjazd 12 osobowej grupy uczniów i 2 opiekunów nastąpi w dniach 22.10.2016-20.11.2016.

Uczniowie zakwalifikowani na praktyki będą mieli zagwarantowane:

 1. bezpłatny dojazd i powrót do miejsca zakwaterowania
 2. ubezpieczenie OC, NNW, KL
 3. ubranie do pracy (buty, spodnie, bluza, koszulka)
 4. karty telefoniczne (30 E)
 5. kieszonkowe (170 E)
 6. zakwaterowanie i wyżywienie (45 E dziennie)

Dodatkowo dla uczestników przewidziano

 1. dodatkowe zajęcia językowe „Komunikacja i język niemiecki”
 2. zajęcia z matematyki finansowej plus gra symulacyjna z przedsiębiorczości
 3. zajęcia dodatkowe zawodowe ( kelner, kucharz lub barista)
 4. przygotowanie mentalne z niemieckim partnerem
 5. wycieczki turystyczne w Niemczech Lipsko, Drezno, Berlin

Na dzień 30.09.2016.

 1. wybrano grupę uczestników
 2. nawiązano współpracę z nowym Partnerem

Projekt „Uczymy się i pracujemy w Europie” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Erasmus+ 2015.

17 października 2016 FRSE wyraziła zgodę na zmianę Partnera projektu.

18 października 2016 wspólnie z nowym Parterem ustalono miejsca praktyk w Leipzig.

23 października 2016 roku- planowane rozpoczęcie praktyk.

Mensa am Park

Herr Rene Sonne

Universitätsstr. 5

04109 Leipzig

Tel.: 0341 9737900

Mensa Academica

Frau Martina Becker

Karl-Liebknecht-Str. 145

04277 Leipzig

Tel.: 0341 3038627

Mensa Peterssteinweg

Herr Torsten Panser

Straße des 17. Juni 2 a

04107 Leipzig

Tel.: 0341 9617518

Mensa am Elsterbecken

Herr Geyer

Marschnerstr. 29 c

04109 Leipzig

Tel.: 0341 9737920

Mensa Liebigstraße

Herr Lutz Frommhold

Liebigstraße 25

04103 Leipzig

Tel.: 0341 2618688

 

PRAKTYKI ZAGRANICZNE
POWER 2014-2015

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku rozpoczynamy realizację projektu „Hotele z klasą są moją szansą!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Wartość projektu 299029,68 zł.

Do 20 lutego 2014 roku trwa nabór do projektu. Uczniowie klas II-IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego mogą ubiegać się o zagraniczne praktyki w czterogwiazdkowych hotelach w Niemczech (Turyngia). W latach 2015-2016 przewidziano cztery wyjazdy na praktyki dla 28 uczniów lub absolwentów (30.04-27.05.2015, 01.07-28.07.2015, 05.01-01.02.2016 oraz 29.04-26.05 2016).

Uczniowie zakwalifikowani na praktyki otrzymają:

 1. bezpłatny dojazd i powrót do hoteli w Turyngii
 2. ubezpieczenie
 3. ubranie do pracy
 4. karty telefoniczne (30 E)
 5. kieszonkowe (120 E)
 6. zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu pracy (45 E dziennie)

Dodatkowo dla uczestników przewidziano

 1. dodatkowe zajęcia językowe „Komunikacja i język niemiecki”
 2. przygotowanie mentalne z niemieckim partnerem
 3. wprowadzenie organizacyjne w Scheibe-Alsbach
 4. wycieczki turystyczne w Niemczech

Na praktykach uczniowie będą przebywać pod opieką polskiego opiekuna, opiekuna ze strony partnera z Niemiec oraz kierownika Hotelu.

 

 

 

W roku szkolnym 2014/2015 nasi uczniowie po raz kolejny wyjadą na praktyki zagraniczne do Niemiec. Młodzież odbędzie praktyki w  pięciu hotelach:

hotel-01

Waldhotel Berghof
Langenburgstraße 18-19
99885 Luisenthal
waldhotel-berghof.de

 

 

 

 

 

hotel-02

Landidyll Linderhof
Atzmannsdorfer Straße 27
99098 Linderbach
linderhof-erfurt.de

 

 

 

 

 

hotel-03

Mühlhäuser Brauhaus zum Löwen/Hotel Mirage
Felchtaer Straße 2-4
99974 Mühlhausen
brauhaus-zum-loewen.de

 

 

 

 

 

hotel-04

FV-Fleischwaren-Vertriebs-GmbH
Forsthaus Thiemsburg

Am Forsthaus 1
99947 Schönstedt OT Alterstedt
forsthaus-thiemsburg.de

 

 

 

 

 

hotel-05

Hotel am Marienturm
Marienturm 1
07407 Rudolstadt-Cumbach
hotel-marienturm.de

 

 

 

 

 

 

 


Praktyki zagraniczne w roku szkolnym 2013/2014

Praktyki w Niemczech - maj 2014 - relacja

Praktyki odbywające się w maju 2014 roku dla technikum żywienia rozpoczęły się 1 maja.
Wzięło w nich udział czterech uczniów naszej szkoły: Kinga Smyrgała, Dariusz Grabowski, Ewelina Zając (klasa IV) oraz Rafał Myśliwiec – klasa III, wraz z opiekunem – Lidią Dziwisz, nauczycielką języka niemieckiego naszej szkoły.
Praktyki polegały na pracy w renomowanym czterogwiazdkowym hotelu Gobels Vitalhotel w Bad Sachsa, która była organizowana przez Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH. Praktyka była bezpłatna, czyli nie otrzymywaliśmy żadnego wynagrodzenia.
Wyjazd z Lipska odbył się 30 kwietnia. Miejscem docelowym była miejscowość Einesah, do której zjeżdżali wszyscy praktykanci, po czym zostali rozwiezieni do poszczególnych hoteli. Po przyjeździe do hotelu dostaliśmy zakwaterowanie, a także zostały nam wyjaśnione podstawowe zasady przeprowadzania praktyk. Językiem komunikacyjnym był niemiecki oraz angielski. Zostaliśmy zapoznani kiedy i gdzie będziemy spożywać posiłki, które były nam zapewnione przez hotel w którym pracowaliśmy. Przez kierownika hotelu zostały nam przydzielone działy pracownicze w których mieliśmy pracować, np.: kuchnia hotelowa, sala restauracyjna czy też serwis sprzątający. Czas pracy wynosił 8 godzin roboczych, nie biorąc pod uwagę przerw, np.: na kawę, obiad czy kolację.
Czas rozpoczęcia pracy był różny. Praca w kuchni polegała głównie na przygotowywaniu podstawowych potraw, dekorowaniu potraw, przygotowywaniu bufetów śniadaniowych oraz kolacyjnych, nie mówiąc oczywiście o pracach porządkowych. Praca w restauracji różniła się znacznie od pracy w kuchni. Jako kelnerzy podawaliśmy zamawiane potrawy, przygotowaliśmy salę konsumencką, zbieraliśmy zastawę stołową, przygotowywaliśmy sale konferencyjne oraz pracowaliśmy za barem restauracyjnym, gdzie sporządzaliśmy kawy, herbaty i serwowaliśmy napoje alkoholowe. Praca w serwisie pokojowym polegała na sprzątaniu pokojów i SPA. Prowadziliśmy dzienniczki praktyk, gdyż te były zaliczane jako praktyki szkolne, obowiązujące na naszym kierunku nauczania. Były także karty praktyk, które były potwierdzeniem naszej pracy dla organizatorów ze strony niemieckiej.
Praktyki zakończyły się 1 czerwca – tego dnia powróciliśmy do Einesah gdzie zdaliśmy nasze karty praktyk oraz zostały nam wystawione oceny za praktyki, którymi głównie były oceny piątkowe i szóstkowe. Za odbyte praktyki dostaliśmy certyfikaty o naszych kwalifikacjach zawodowych, których nie dostalibyśmy uczęszczając na praktyki w naszej okolicy.
Czas spędzony w niemieckich hotelach był dla nas wielkim doświadczeniem, które zapamiętamy do końca życia. Atmosfera oraz warunki pracy były bardzo dobre. Dzięki tym praktykom zobaczyliśmy jak wygląda organizacja oraz praca w tak wielkim hotelu. Polecam swoim kolegom i koleżankom, zarówno z mojej jak i młodszej klasy do skorzystania z takiej szansy, a szansa taka nadarzy się w przyszłym roku szkolnym!

Dariusz Grabowski IV T

 


 

praktyki-zagraniczne-grupowe

Na początku maja do Niemiec pojedzie czwórka uczniów: Ewelina Zając III T, Kinga Smyrgała III T, Dariusz Grabowski III T oraz Rafał Myśliwiec II T. Uczniowie odbędą miesięczne praktyki w czterogwiazdkowych hotelach w Saksonii.
1 kwietnia w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie organizacyjne z przedstawicielami Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH.

praktyki-hotel-01     praktyki-hotel-02

praktyki-dolna-saksonia

Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) to drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower (Hannover). Pozostałe ażniejsze miasta Dolnej Saksonii to: Brunszwik (Braunschweig), Osnabrück, Oldenburg, Getynga (Göttingen) oraz Wolfsburg.


 

 

Zapis dźwiękowy (Twoje Radio Lipsko)

{mp3}dzialania/praktyki-zagraniczne/praktyki-niemcy-spotkanie-2014{/mp3}

praktyki-zagraniczne

edziennik

naukazdalna

 

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

 

ksztalcenie

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip