Wolontariat: X Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych

wolontariat-przeglad-2013

W piątek, 29 listopada 2013 roku odbył się X Integracyjny Festiwal Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych. Wolontariusze wraz z mieszkańcami i opiekunami Domu Pomocy Społecznej w Lipsku udali się do Lipskiego Centrum Kultury.

Wielkim święto osób sprawnych inaczej bardzo sprawnie prowadzili uczniowie naszej szkoły - Natalia Senderowska i Oskar Krawczykowski (II A).
Festiwal miał charakter konkursowy. Brały w nim udział osoby w różnych kategoriach wiekowych, między innymi z Huty, Łazisk i Lipska (DPS). Spotkanie osób niepełnosprawnych i zdrowych miało na celu rozbudzenie zamiłowania do różnych dziedzin sztuki: śpiewu, recytacji, rysunku czy aktorstwa. Obejrzeliśmy kilka przedstawień teatralnych, wysłuchaliśmy wielu popisów wokalnych, a także mogliśmy zobaczyć rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. W czasie obrad jury wszyscy obecni na festiwalu zostali zaproszeni na posiłek. Po zmaganiach konkursowych każdy zjadł ze smakiem bigos.
Wolontariusze z LCK rozdawali pamiątkowe plakietki i słodycze. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali dyplomy i symboliczne upominki. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Lipsku wraz z opiekunami i wolontariuszami wracali do domu w doskonałych nastrojach. Jedna z pensjonariuszek – Beata Adach – zajęła II miejsce w kategorii śpiewu. Cieszyliśmy się bardzo z sukcesu naszej Beatki, bo to przemiła osoba.
Był to szczególny dzień dla nas – wolontariuszy. Mogliśmy się przekonać na własne oczy, że wszyscy jesteśmy wobec siebie równi. Występy niepełnosprawnych są okupione ciężką pracą; łamane są bariery, żeby choć przez parę minut móc błyszczeć w świetle jupiterów. Jaka to radość, jak pięknie jest wtedy żyć...
Opiekę nad wolontariuszami sprawowały: Iwona Patyk oraz Małgorzata Senderowska.

Joanna Wypchło I A